چگونه جوراب مناسب برای پاهایم انتخاب کنم؟

انتخاب جوراب مناسب

سلامت پای انسان یکی از بخش‌های مهم که گاهی به عنوان قلب دوم نیز از آن یاد می‌شود، بسیار مهم است و به عنوان یکی از بخش‌های مهم در تعریق بدن انسان نیز مطرح است. عرق پا که معمولاً با پوشش جوراب پوشیده و نگهداری می‌شود، می‌تواند علاوه بر بوی نامناسب، صدمات زیادی نیز به کفش وارد کرده و طول عمر مفید آن را کمتر نماید.

در این میان جوراب یکی از پوشش‌های نگهدارنده پا است که با داشتن جنس مناسب در کنار رنگ ومدل زیبا، می‌تواند علاوه بر حفظ سلامت پا، کفش شما را نیز سالم نگه داشته و تیپ شما را نیز بهتر نمایش دهد.

اما شرایطی که جوراب مناسب باید داشته باشد چیست؟

  1. جوراب باید دارای منفذ باشد: همانطور که در بالا توضیح داده شده، برای اینکه تعریق پا به بیرون انتقال پیدا کرده و هم سلامت پا مورد نظر باشد و هم بوی نامتبوع پا جمع نشود، بافت جوراب باید دارای منفذ باشد.
  2. جوراب باید کف پا را از سطح زمین محفوظ بدارد: بافت جوراب باید به شیوه‌ای باشد که کف از برخورد مستقیم با کف کفش یا زمین محافظت شود.
  3. جوراب باید متناسب با فصل و کفش باشد: پوشش جوراب در فصل‌های مختلف متفاوت است. از جوراب‌های نازک در تابستان تا جوراب‌های کلفت و پشمی در زمستان. نکته‌ای که باید در نظر داشت، تناسب جوراب با فصل و همچنین کفشی است که می‌پوشید.
  4. بافت جوراب باید نرم و غیرخشن باشد: حتماً جوراب‌های را دیده یا پوشیده‌اید که جنسی صنعتی با بافتی خشن دارند. این جوراب‌ها هر چقدر هم که شرایط بالا را دارا باشند، برای استفاده طولانی مدت و به خصوص با کفش مناسب نبوده و می‌توانند به پا صدمه وارد کنند.

اصول اولیه انتخاب و پوشیدن جوراب مناسب

تا این لحظه در خصوص کیفیت جوراب و همچنین مواردی که باید در خصوص سلامت پا به آن توجه کرد را به طور کلی بررسی کردیم. اما چه اصولی را به عنوان اصول اولیه انتخاب جوراب باید مد نظر قرار داد.

رنگ جوراب

برخلاف نظری که در مورد رنگ مشکی وجود دارد، همیشه این رنگ انتخاب مناسبی برای پوشش نیست. هر چند در کل باید این موضوع را پذیرفت که رنگ مشکی با اغلب لباس‌ها و رنگ‌ها هماهنگ می‌شود. اما افراد باهوش، اصولاً طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و مدل‌ها برای راحت‌تر ست کردن پوشش خود دارند.

اولی‌ترین و ساده‌ترین راه‌حل برای زمانی که فرصت کافی ندارید یا مطمئن نیستید چه طور باید درست جورابتان را با لباستان هماهنگ کنید این است: رنگ جورابتان را با شلوارتان هماهنگ کنید. به این معنی که شلوار ذغالی می‌پوشید، جورابتان هم باید رنگ ذغالی داشته باشد. همینطور که مشاهده می‌کنید، رنگ مشکی همیشه مناسب همه لباس‌هایی نیست که انتخاب می‌کنید. ایده انتخاب جوراب مشکی از یک قانون ساده‌تر سرچشمه می‌گیرد که همان پوشیدن جوراب مشکی به خاطر کفش مشکی است که اعلب به دلیل پوشیدن مدیران تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع هرچند اشتباه نیست، اما انتخابی عالی هم نیست.

یکی از دلایل این موضوع در پوشش مردان که باید تا حد امکان از ست کردن جوراب با کفش خودداری کنند، نمایش کوتاه‌تر قد آنان است. پوشیدن جوراب همرنگ با شلوار می‌تواند قد شما را از آنچه هستید بلندتر نشان دهد.

بلندی جوراب

ارتفاع و بلندی جوراب از قدیم به عنوان یکی از موارد مهم مطرح بوده است. اگر به جوراب‌های قدیمی دقت کرده باشید، همگی بلند بوده و تقریباً تا زیر زانو ارتفاع داشته‌اند. دلیل این موضوع تنها عدم نمایش پا و موهای پا بوده که چندان جالب و عرف جامعه نبوده است. امروزه هم هرچند سلیقه مردان کمی تعدیل شده، اما باز هم درصد زیادی از افراد با این موضوع راحت نیستند. بنابراین ارتفاع مناسب برای جوراب باید به حدی باشد که حتی زمانی که پاچه شلوار بالا می‌رود، پوست پای شما دیده نشود.

جنس جوراب

یکی از مهم‌ترین موارد در زمان تهیه جوراب، انتخاب جنس مناسب آن است. این موضوع شاید آخرین موردی باشد که در زمان خرید جوراب به آن دقت می‌کنیم. اما از هر نظر یکی از مهم‌ترین موارد است. موادی که به طور کلی در بافت جوراب به کار می‌روند، کتان، پشم، پلی‌استر و بازه وسیعی از مواد شیمیایی دیگر است.

کتان یا پنبه همیشه از محبوب‌ترین الیاف برای بافت جوراب است. کتان یا همان پنبه به راحتی عرق پا را جذب کرده ولی از پخش شدن بوی آن جلوگیری می‌کند که می‌تواند انتخاب مناسبی برای اکثر افراد باشد. اما پوشیدن این نوع بافت هم برای طولانی مدت چندان آسان نیست.

پشم، برخلاف پنبه تنفس پای شما را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند و گرمای بیشتری برای پای شما به همراه خواهد داشت. اما این موضوع را هم باید در نظر گرفت که تبخیر در پشم هم چندان زیاد نیست.

محبوب‌ترین الیاف در این میان، الیاف صنعتی است که ترکیبی از آکریلیک، الفین، پلی‌استر، و پلی‌اتیلن را می‌توان در آن‌ها یافت. این مواد در الیاف معمولاً باعث نازک بودن جوراب شده و چندان آن‌ها را مطابق مواردی که در بالا گفته شد نمی‌کنند ولی به هر حال می‌توانند جوراب‌هایی با استحکام بالا ایجاد کنند.

پس با این اوصاف بهترین جنس برای بافت جوراب چیست؟ در حقیقت جواب صددرصد درستی به این سؤال نمی‌تواند داد. بسیاری از برندها محصولات مختلفی از ترکیب همه این موارد با هم تهیه می‌کنند که تقریباً برای هر سلیقه و هر لباس می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید.

منبع: چی‌بپوشم

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *